قبل از خرید تلویزیون این نکات را بدانید

  • گروه خبری: فناوری

  • #
  • like

اکنون که قصد خرید تلویزیونی جدید را دارید مهم است، چه مواردی برایتان اهمیت دارد. برخورداری از امکانات جدید برای بسیاری از افراد اهمیت دارد. البته که این موارد مهم اند، اما هر کدام هزینه هایی را برایتان فراهم خواهند کرد. بسیاری از موارد باید با وسواس کامل انتخاب شوند، زیرا امکان تغییر آن ها وجود ندارد. اما موردی موجودند که قیمت را به شدت بالا خواهند برد، اما در صورت نیاز می توان آن ها را بعدا به تلویزیون ها از طریق لوازم جانبی، بخشید. کیفیت تصاویر به نمایش درآمده و کیفیت صدای پخش شده از اصلی ترین مواردند، اما در حال حاضر موارد زیاد دیگری موجودند که اگر مورد توجه قرار نگیرند، انتخاب آگاهانه صورت نخواهد گرفت و فرد پس از مدتی از خریدی که داشته احساس نارضایتی خواهد کرد. کیفیت بالای برندهایی همچون ال جی، سامسونگ، سونی و … برکسی پوشیده نیست، اما انتخاب هوشمندانه و ریز بینانه تر حس خوب انتخاب را برای مدت ها در ذهن کاربر ایجاد خواهد کرد. 

در این مقاله با ما همراه باشید تا نکات مهم در هنگام خرید تلویزیون را به شما عزیزان معرفی کنیم و با آگاهی کامل به خرید تلویزیون بپردازید.

هوشمند | اسمارت

یکی از نکات مهم در خرید تلویزیون ویژگی اسمارت می باشد. تقریبا تمام تلویزیون هایی که در بازار موجودند هوشمند هستند. اما برخی از تلویزیون های اسمارت به مراتب بهتر از سایرین هستند، برخی از تلویزیون ها که اسمارت نیستند یا هوشمند ضعیف می باشند دارای تعداد انگشت شماری برنامه و چند کلید جهتی می باشد که می توان بین آن ها حرکت کرد.

تلویزیون هوشمند Smart TV چیست ؟

نکات مهم در خرید تلویزیون ؛ اسمارت بودن از ویژگی های خاصی است که در سال های اخیر مورد توجه ویژه قرار گرفته است و به صحنه ای رقابتی در میان سازندگان تبدیل شده است. اولین تلویزیون اسمارت توسط کمپانی سامسونگ تولید و به کاربران ارائه شد. قرار گرفتن در دنیای هوشمند و همینطور نیاز افراد به این دسته از وسایل سبب می شود تلویزیون های اسمارت کاربرد بیشتری داشته باشند. با توجه به این که تمامی اطراف مان را گجت های هوشمند فراگرفته اند، سبک زندگی ها نیز تغییر کرده است و نیاز به لوازم هوشمند احساس خواهد شد. تلویزیون های هوشمند در برندهای مختلف با کارایی های ویژه تولید شده اند و برای کاربرانشان امکاناتی متعدد را به کار برده اند. در واقع می توان تلویزیون هوشمند را نوعی از کامپیوتر دانست که می توان اکثر امور کامپیوتری را توسط آن انجام داد. امکان وب گردی، دسترسی به شبکه های اجتماعی، دانلود ویدئو و مشاهده ی فیلم های محبوب، اتصال به اینترنت، بهره گیر از اتصالات هوشمند و مجموعه ای دیگر از امکانات توسط این مدل از تلویزیون ها قابل انجام هستند. البته امکان دسترسی به بازی ها با تنوع بالا در تلویزیون های اسمارت موجود است؛ متنوع ترین و خاص ترین بازی ها در در تلویزیون های پاناسونیک به چشم می خورند. قابلیت های جذاب دیگر هم چون هواشناسی، امکان برنامه ریزی در این محصولات و طیف وسیعی از قابلیت ها در این تلویزیون های اسمارت به چشم می خورد. دستیارهای صوتی که در تلویزیون اسمارت  تعبیه شده است، این امکان را فراهم می کنند تا تعاملی هوشمند را با تلویزیون داشته باشید. بهره گیری از قابلیت هوش مصنوعی در تلویزیون های جدید ال جی شیوه ای جدید از زندگی هوشمند را ارائه خواهند داد که شما را هیجان انگیز خواهد کرد و این انگیزه را در شما ایجاد خواهد کرد که حتما تلویزیونی اسمارت را خریداری نمایید.


سه بعدی | 3D

نکات مهم در خرید تلویزیون ؛ یکی دیگر از نکات مهم در خرید تلویزیون قابلیت  3D میباشد. چند سال پیش تولید کنند های تلویزیون از فناورری 3D یا سه بعدی رونمایی کردند و از آن به عنوان (تغییر بزرگ بعدی) یاد کردند.اما هم اکنون از این تکنولوژی به عنوان یک چیز پا افتاده، یاد می شود. فقط شرکت Vizio به طور کامل از تکنولوژی سه بعدی در ساخت تلویزیون ها استفاده می کند و بسیاری از شرکت های تولیدکننده تلویزیون, در تلویزیون های مدل بالای خود از سه بعدی استفاده میکنند.با توجه به ورود تلویزیون‌ های 3D به بازار ایران بدون تردید یکی از مسائلی که ذهن بیشتر خریداران تلویزیون را به خود جلب کرده توانایی پخش تصاویر سه بعدی است. در صورتی که اکنون با توجه به کمبود امکانات و ناتوانی در ارسال تصاویری سه بعدی در ایران و البته کمبود فیلم‌های سه بعدی این اهمیت زیاد مورد نیاز شما نیست و اگر قصد آینده نگری نیز دارید، بد نیست توجه داشته باشید با توجه به زمان کارکرد قطعات الکترونیک که معمولا برحسب ساعات کارکرد تهیه می‌شوند لازم است هم اکنون از دیدن تصاویر با کیفیت لذت ببرید تا این که در انتظار دیدن تصویری سه بعدی دوباره راهی بازار برای خرید تلویزیونی جدیدتر شوید. با وجود این که کمپانی های مطرح ساخت تلویزیون ها اکنون از تولید نمایشگرهای سه بعدی کمتر استقبال می کنند، تصاویری که بر روی نمایشگرهای OLED و  LED ایجاد میشوند. چندان واضح اند که دیدن صحنه ها بر رویشان هیجان و رضایت را در شما تولید خواهد کرد و فناوری هایی که جهت تقویت کنتراست در این تلویزیون های سه بعدی مورد استفاده قرار گرفته اند، چندان قوی عمل خواهند کرد که تولید صحنه هایی که کاملا به سه بعدی شبیه اند چندان کار دشواری نخواهند بود.تصاویر سه بعدی از دو نوع اکتیو و پسیو تولید شده اند، تلویزیون های LED ثابت کرده اند که توانایی تولید هر دو نوع این تصاویر را دارند و کارشان رادر این زمینه به درستی انجام داده اند. تلویزیون OLED نیز امکان پشتیبانی از هر دو فناوری اکتیو وپسیو را دارد. البته در تلویزیون های 2017 و 2018 اثری از این فناوری در ساخت پنل ها به چشم نمی خورد.

تکنولوژی سه بعدی

تلویزیون سه بعدی از دونوع 3D فعال و 3D غیر فعال استفاده میکند و اکثر مردم 3D فعال را به 3D غیر فعال ترجیح میدهند.

حتی اگر کیفیت تلویزیون های سه بعدی غیر فعال به نصف کاهش پیدا کند باز هم مردم این مدل را بیشتر ترجیح می دهند چون عینک این تلویزیون ها ارزانتر می باشد و همچنین تداخل تصویر کمتری در آن به وجود می آید. همه تصاویر 3D از جمله عکس هایی که ما با چشم میبینیم بر روی یک قاعده کلی کار میکنند و آن هم این است که چشم چپ و راست ما تصاویر را متفاوت از یکدیگر میبینند و مغز ما به طور خودکار تصاویر را در داخل خود سه بعدی میسازد.


HDR | اچ دی آر

 HDR، یکی از نکات مهم دیگر می باشد که در هنگام خرید تلویزیون باید به آن توجه کرد. اچ دی آر که مخفف High Dynamic Range  به معنای محدوده دینامیکی بالا، از اصطلاحات جدید در دنیای تکنولوژی تلویزیون است. که این قابلیت جهش فوق العاه ای در کیفیت تصاویر تلویزیون است.

HDR یا محدوده دینامیکی بالا

نکات مهم در خرید تلویزیون ؛ وقتی حالت HDR برقرار باشد، همراه با آن ویژگیهای دیگری نظیر وسعت رنگ گسترده می آید که سبب تولید رنگ های بسیار طبیعی و زنده می شود.در واقع آن چه از دریچه تلویزیون می بینید بسیار به آن چه که واقعا هست نزدیک تر و زیباتر می شود. رنگ ها از رو رفته نیستند و اجسام درست همانطور که در دنیای واقعی و با چشم می توان دید حقیقی به نظر می رسند. همه چیز عمقی قابل تصور دارد و می توان تصویر را به معنای واقعی حس کرد. اما مشکل اصلی این نیست که چرا تولید کننده ها تلویزیون HDR نمیسازند. مشکل محتوای قابل نمایشی بوده که به اندازه کافی هنوز تولید نشده است. البته هنوز به اندازه کافی محتوا برای تلویزیون های 4K هم وجود ندارد چه برسد به HDR ، و بعید است این روند تا 4 5 سال دیگر تغییر اساسی کند.

سرویس های استریم ویدیو مثل نت فلیکس و آمازون پرایم ویدیو اما کم کم کار خود را در این زمینه شروع کرده اند و مایکروسافت هم با اکس باکس وان اس و بازی های انحصاری جدیدش قصد دارد HDR را عمومی سازد. اما حجم محتوا آنقدری نیست که بتوانید رویش حساب باز کنید. HDR محدوده کنتراست و دقت رنگ ها را توسعه میدهد.
 قسمت های روشن تلویزیون، روشن تر به نظر می رسند و بنابراین عمق تصاویر بیشتر می شود. طیف رنگ های سبز، آبی و قرمز و هر رنگی بین آن ها بهینه تر نشان داده می شوند. با قابلیت HDR وسعت رنگ گسترده تر (WSG) را شاهد خواهیم بود. که این باعث میشود که شاهد تعداد رنگ هایی بیشتر باشیم. رنگ هایی که تولید آنها در تلویزیون های فاقد قابلیت HDR غیر ممکن است.مثلا رنگ قرمز یا سبز تابلوی راهنمایی و رانندگی را طوری خواهید دید که تعجب می کنید که چه طوراین طیف وسیع از رنگ ها امکان پذیر است.

طراحی و دیزاین تلویزیون

شکل و طراحی تلویزیون از نکات مهم در خرید تلویزیون است. بسیار مهم است تلویزیونی که خریداری می کنید دارای طراحی شیک و پنل باریکی باشد، حاشیه ها در کمترین حالتشان باشند همچنین دارای صفحه نمایش بزرگ باشند. توجه به طراحی و شکل ظاهری محصول جزو ضروریات است. زیرا انتخاب گزینه ای زیبا و شکیل بر زیبایی سالن پذیرایی و یا اتاق نشیمن خواهد افزود. زیبایی ظاهری شاید از نظر فنی اهمیت نداشته باشد، اما بدون شک در ایجاد حس خوب خرید از تلویزیون اهمیت زیادی دارد.  برندهایی که در زمینه شکیل سازی محصولاتشان فعالیت دارند برترین و خوش تراش ترین تلویزیون ها را از لحاظ طراحی ارائه خواهند داد. شاید این گزینه در هنگام انتخاب از اهمیت چندان بالایی برخوردار نباشد، اما می توان با قاطعیت اعلام کرد اگر تمامی پارامترهای به کار رفته در یک محصول را بپسندید، اما طراحیش دلتان را به دست نیاورد، بدون شک محصول را انتخاب نخواهید کرد. این ویژگی برای کاربرانی که به دکوراسیون محل زندگیشان اهمیت بالایی می دهند و همچنین افرادی که مشکل پسندند اهمیت ویژه ای دارد.

چه پارامترهایی که در طراحی تلویزیون تاثیر گذار هستند؟

میزان ضخامت بدنه، میزان انحنای بدنه، طراحی پایه، میزان حاشیه ی اطراف نمایشگر، دقت در ریزه کاری ها و مواردی از این دست در تعیین زیباترین و لوکس ترین مدل تاثیر گذاراند. بهترین برند تلویزیون از لحاظ طراحی یا همان تلویزیون های سامسونگ جزئیات ریزی را در طراحی به کار برده اند، این کمپانی برخی از تولیداتش را با طراحی منحنی تولید کرده است که به عنوان برگ برنده ای در اختیار سامسونگ می باشد. تلویزیون های ال جی نیز دارای زیبایی خاصی در طراحی هستند تا جایی که مدل W7 موجود در این کمپانی را میتوان شاهکاری عنوان کرد که تاکنون بی همتا بوده است.
 این برند بزرگ بیشترین تلاشش را برای طراحی فوق العاده ی این محصول به کار برده است. البته معرفی این محصول به عنوان مدلی که می تواند قابلیت های ال جی را به رخ بکشد، کار اشتباهی نخواهد بود. تلویزیون های سونی مانند اکثر تولیدات این برند همچنان در ساده ترین شکل خودنمایی می کنند و جلوه ای از زیبایی را به رخ خواهند کشید. البته که این سبک طراحی طرفداران خاص خود را دارد و از نظر بسیاری از کاربران طراحی ساده و قابل باریک محصولات سونی، برترین طراحی موجود در ساخت تلویزیون ها می باشد.


مشخصات فنی با تجربه نه با اعداد

نکات مهم در خرید تلویزیون ؛ تنها عدد بالا نیست که شما را به خرید یک تلویزیون خوب راهنمایی می کنند. تولید کنندگان به خوبی این را درک کرده اند که بسیاری از افراد جذب اعداد بزرگ می شوند و کیفیت بالا را در گرو این اعداد می بینند. زاویه دید، سایز تلویزیون و رزولوشن تصویر از موارد دیگری است که اهمیت فراوان دارد. تمامی این موارد را با نگاهی دقیق به تصویر می توان درک کرد.

زاویه ی دید

دید افقی و عمودی را با قرار گیری در زاویه های مختلفی از تلویزیون بررسی کنید زاویه دید از نکاتی است که لازم است هنگام خرید نمایشگرها و تلویزیون ها مورد توجه ویژه قرار گیرد، زیرا گستردگی زاویه ی دید کمک خواهد کرد از هر نقطه ای در سالن تصویری واضح و کامل را مشاهده نمایید. زاویه ی دید از صفر درجه شروع می شود و با حرکت به کنارها، به عددش افزوده خواهد شد. این مشکل در مورد نمایشگرهای پلاسما تا حدی کم رنگ می باشد، اما در نمایشگرهای LCD این مشکل ا حدی رایجتر است.برای تعیین میزان زاویه ی دید راه کارهای مختلفی وجود دارد، یکی از این راه کارها مشاهده ی مشخصات تلویزیون است و عددی که در مقابل این ویژگی درج شده است.

سایز نمایشگر

نکات مهم در خرید تلویزیون ؛ در مشخصات فنی تلویزیون نکته دیگری به آن توجه می شود سایز نمایشگر است انتخاب سایز نمایشگر تنها به شما و سالنی که در اختیار دارید بستگی دارد. تلویزیون ها با سایز های متنوع تولید شده اند و شما هر سایزی را که انتخاب کنید با تنوع مدل ها مواجه خواهید شد و در بین مدل های موجود می توانید یکی را انتخاب نمایید. البته ممکن است برند خاصی را مورد نظر داشته باشید، اما کمپانی مورد نظرتان اندازه ی مخصوص شما را تولید نکرده باشد. اگر فضای کمی در اختیار دارید و سالن چندان بزرگی ندارید، انتخاب تلویزیونی در اینچ پایین تر برایتان مناسب تر است. شما باید به طور عادی فاصله زیادی با تلویزون داشته باشید. این میزان فاصله در سایزهای مختلف متفاوت است و باید محاسبه شود.

رزولوشن تصویر

توجه به رزولوشن تصویر در خرید تلویزیون اهمیت زیادی دارد. زیرا از مواردی است که کاربران در هنگام تماشای تلویزیون با آن سروکار دارند. میزان پیکسل های به کار رفته در ساخت تصاویر کیفیت آن ها را تعیین می کند. هر چه رزولوشن تصویر بالاتر باشد تعداد پیکسل ها بیشتر شده و کاربرد کیفیت مطلوبتری را در هنگام به نمایش در آمدن تصاویر مشاهده خواهد کرد. هنگام خرید، رزولوشن تلویزیون را حتما چک کنید. با این روش خواهید فهمید که پنل تلویزیون شما با کیفیت است یا یک پنل معمولی است. روش چک کردن Static Resolution به این صورت است که ببینید آیا قادرید زمانی که یک عکس یا یک تصویر فریز شده از شخصی را میبینید, تارهای موی وی را طوری ببینید که قابل شمارش باشند (تارهای موی شخص محو نشده باشد). روش چک کردن Motion Resolution (رزولوشن تصویر متحرک) هم  به راحتی توسط یک صحنه ورزشی امکان پذیر است.  دقت کنید که مثلا پای فوتبالیست‌ ها هنگام دویدن و یا شوت زدن نباید حالت محو پیدا کند.


درگاه های ورودی و خروجی بیشتر با پورت  HDMI

 امروزه تلویزیون به درگاه های مختلف و متنوعی تجهیز شده و روانه بازار می شوند، اما تنها درگاهی که شما به آن نیاز خواهید داشت HDMI است. تمام ابزارهای خارجی مانند پخش کننده ها، ستاپ باکس ها و غیره همگی از HDMI پشتیبانی میکنند.
HDMI استاندارد اتصال وسایل صوتی و تصویری و کامپیوتری به یکدیگر است که قابلیت انتقال صدا و تصویر به صورت همزمان را دارد. از طریق HDMI میتوان تصاویر ویدیویی HD به همراه صدای چند کاناله را با قابلیت های کنترلی بسیار پیشرفته منتقل کرد. بیش از 800 تولیدکننده، محصولات خود را با پورت HDMI عرضه میکند. تمام HDTV ها و پخش کننده های Blue-Ray ، بسیاری از کارت های گرافیک کامپیوتر و کنسول های بازی و دوربین های دیجیتال عکس برداری و فیلم برداری مجهز به پورت HDMI هستند.

LCD یا پلاسما

پلاسماها تقریبا با زیاد شدن تلویزیون های LCD از بازار محو شدند. که واقعا تاسف انگیز است. پلاسما ها از بسیاری جهات کیفیت تصویر بهتری نسبت به LCD ها دارند. تنها تلویزیون های گران قیمت LCD  از نظر کیفیت تصویر قادر به رقابت با پلاسماها هستند. پلاسما ها قیمت ارزانتری نسبت به  LCDها دارند و کیفیت تصویر آنها نیز در اکثر شرایط بهتر است.
 پس بهتر است در هنگام خرید این تلویزیون‌ ها را نیز به لیست مقایسه خود اضافه کنید. ال سی دی ها کیفیت بالا را در مقابل قیمت بالا ارائه می دهند اما در مورد پلاسماها این گونه نیست کاربران با داشتن این تلویزیون ها در کنار قیمت مناسب کیفیت بالایی را خواهند داشت.

ریموت جدید و جذاب

 اکثر تلویزیون های اسمارت به ریموت کنترل هوشمند مجهز شده اند تا کارکرد راحت تری از تلویزیون را برایتان فراهم کنند. این ریموت ها با قابلیت های خاصی که دارند استفاده از برنامه ها و قابلیت های تلویزیون را راحت تر و با سرعت بالاتری انجام خواهند داد. ریموت کنترل جادویی تلویزیون اسمارت ال جی مانند یک موس طراحی شده است و عملکردی مشابه دارد، سرعت کار با این کنترل جادویی بیش از حالت معمول است و استفاده از قابلیت های هوشمند راحت تر و شیرین تر خواهد بود. سایر تلویزیون ها نیز به ریموت کنترل مجهز اند. در بسیاری از مدل ها بر روی ریموت کنترل امکان تعامل صوتی تعبیه شده است تا از طریق صوت خواسته ی خود را مطرح نمایید و در تلویزیون مشاهده نمایید. البته برخی از مدل تلویزیون های اسمارت به ریموت کنترل جادویی مجهز نشده اند، شما می توانید در این موارد اپلیکیشن مورد نیاز را دانلود نمایید و با نصب آن بر روی موبایلتان، آن را به ریموت کنترل هوشمند تبدیل نمایید.

گیرنده دیجیتال

در حال حاضر برای دریافت تمامی کانال های تلویزیون باید گیرنده دیجیتالی تهیه شود تا بتوان از شبکه های آن به راحتی استفاده شود. به همین خاطر در هنگام خرید تلویزیون توجه به گیرنده دیجیتالی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هرچند تلویزیون های جدید امروزه دارای گیرنده دیجیتالی هستند پس لازم نیست برای خرید آن هزینه ای صرف شود. پس در هنگام خرید تلویزیون اگر دارای گیرنده دیجیتالی نبود باید نسبت به خرید آن اقدام شود.

توجه به عنصر صدا
برای تعیین کیفیت صدا باید دو مورد Frequency Response و Distortion بررسی شوند. این پارامترها در DB80 و بیشتر، پاسخ مطلوب و مناسب را ارائه خواهد داد. 

 در زمینه ی تولید صدا کمپانی سونی در مقام اول، ال جی و سامسونگ نیز در مکان های بعدی قرار گرفته اند. با توجه به این که کمپانی سونی در زمینه ی تولید محصولات صوتی کارایی مطلوبی از خود نشان داده، این تکنولوژی را در تلویزیون هایش نیز استفاده کرده است و صدایی شگفت انگیز را مخصوصا از تولیدات OLED پخش خواهد کرد. تلویزیون های ال جی نیز به لطف اسپیکرهای Harman & Kardon صدای مطلوب را پخش خواهند کرد. البته  کیفیت صدای پخش شده در تلویزیون های OLED ال جی به لطف وجود ساندبار بسیار عالی و حیرت آور است. تلویزیون های سامسونگ در رده ی سوم کیفیت صدا قرار گرفته اند، اما این به معنای کیفیت پایین صدا در این مدل ها نیست. صدای پخش شده توسط محصولات سامسونگ دارای کیفیت خوب، شفاف و با تفکیک بالاست. برترین کیفیت صدا در تلویزیون های پرچمدار سامسونگ مربوط به مدل های Q7 و Q8 میباشد.


Local Daiming از نکات برجسته خرید LED

در هنگام خرید تلویزیون باید به فناوری Local Daimig توجه شود. اصلی ترین تفاوتی که در بین نمایشگرهای LCD و LED مطرح است تامین نور پس زمینه می باشد. این نور در نمایشگرهای ال ای دی از طریق لامپ های LED تامین خواهد شد.
میزان روشنایی در این لامپ ها بسیار مناسب است و با توجه به این که پیکسل های تصویر از طریق لامپ های کوچک روشناییشان را تامین می کنند بیشتر قابل کنترل هستند. فناوری Local Daiming در این نمایشگرها مورد استفاده قرار گرفته است. این فناوری به ارتقای کیفیت تصویر و نمایش تصاویر واقعی تر کمک خواهد کرد. فناوری Local Daiming به ارتقای کنتراست کمک خواهد کرد تا صحنه هایی به زنده را به نمایش درآورد.

توجه بیشتر به مواد غیر قابل تغییر

هزینه ها را در هنگام خرید تلویزیون جدید به دقت بررسی کنید. به این نکته توجه نمایید که امکاناتی که به محصولی خاص داده شده است آیا می تواند برای شما نیز کاربرد داشت باشد، یا خیر؟ امکاناتی بر روی تلویزیون ها موجودند که افراد را برای خرید وسوسه خواهند کرد. اما در واقع با بررسی دقیق تر بسیاری به این نتیجه می رسند که به برخی از آن ها نیاز ندارد و بسیاری دیگر را پس از مدتی می توان به تلویزیونشان اضافه نمایند. اما از امکانات با اهمیتی که امکان ارتقاء آن نیز وجود ندارد پردازشگر گرافیکی و تعداد هسته های پردازش به کار رفته در محصول است. این موارد برکیفیت تصویر، سرعت و دقت تصویر، عدم وجود نویز در تصویر و مواردی از این دست تاثیر گذارند و تصاویر با کیفیت بالا در گرو این مشخصات خواهد بود. هر چه موتور پردازشی قدرتمندتر باشد و تعداد هسته ها نیز ببیشتر باشد، کیفیت تولید و پخش تصایر نیز بالاتر خواهد بود.
فروشگاه اینترنتی وینسلو امکان مشاهده، مقایسه و خرید انواع برندهای معتبر تلویزیون و سینمای خانگی را برای شما فراهم کرده. با کلیک روی این لینک میتوانید وارد صفحه مربوط  شوید.

اشتراک گذاری در شبکه های مجازی
تعداد بازدید: 70